Elementy dekoracyjne i dodatki stosunkowo łatwo zmieniać, podczas gdy kolor ścian zostaje z nami na lata. W przypadku mieszkania lub domu w stylu loft, nieumiejętne dobranie kolorów może całkowicie zburzyć harmonię między nutą surowości, a wysoką estetyką, jaką charakteryzuje się ten styl. Aby uzyskać połączenie loftowej elegancji z ciepłem domowego ogniska, należy zadbać o harmonijne dobranie kolorów w całym wnętrzu. W tym poradniku dowiesz się, jak dobierać kolory w prawdziwie loftowym stylu!

Przygotuj się na loftowe wnętrza, czyli ogólne zasady dobierania kolorów

Styl loftowy charakteryzuje się otwartymi przestrzeniami, w których ogromną rolę odgrywają surowe, przemysłowe akcenty, takie jak metal, drewno czy cegła. By zaprojektować wnętrze w stylu loft, należy pamiętać, że wiele będzie zależało od dodatków i mebli, które będą wykańczać nasze wnętrze. Bazą projektu będą jednak kolory oraz faktury ścian.

Barwy, które najlepiej łączą się ze stylem loftowym, to odcienie łamanej popielem bieli oraz wszelkie odcienie szarości, a niekiedy jasnych, kremowych beży, podkreślających surową naturę materiałów używanych w tej estetyce.

Bezpieczna kolorystyczna baza w loftowym stylu

Dobierając kolory dla stylu loftowego, warto na początek postawić na kolorystyczną bazę w postaci koloru ścian, dzięki której użyte loftowe dodatki i meble będą harmonijnie wyróżniać się na ich tle. Nic nie stoi na przeszkodzie, by cały projekt wnętrza oprzeć na łamanej szarością bieli: wówczas mamy ogromne pole do popisu w kwestii dodatków i możemy bardziej poszaleć z loftowymi akcesoriami. Takie rozwiązanie ma dodatkową zaletę – dodatki bowiem łatwiej jest zmieniać (np. sezonowo), niż kolory ścian. Wybór takiego wariantu świetnie sprawdzi się nie tylko w restauracjach i biurach, które stawiają na sezonowość, ale także będzie zaletą dla osób, które lubią co jakiś czas zmieniać swoje wnętrze, wprowadzając do niego świeży design.

Poza łamaną bielą, jako „bezpieczna baza” dla stylu loftowego, sprawdzą się także jasne odcienie szarości, czy beżu. Pamiętaj, że taka kolorystyczna klasyka nie musi oznaczać nudy, a wręcz przeciwnie – może stać się eleganckim tłem naszego loftowego wnętrza.

Jeśli postawisz na szarą lub białą monochromatyczność – baw się natężeniem odcieni
i zestawiaj je z akcentami metalu, chłodnego drewna oraz szkła. Postaw na jednakowy ton wszystkich kolorów.

Wybierając beżową monochromatyczność, dodaj do projektu:

  • elementy ciepłego drewna,
  • dekoracje w ziemistych odcieniach,
  • ciemne i miedziane złoto w postaci mebli i akcesoriów,
  • wyraźne, metalowe elementy, np. stolik kawowy na solidnych, metalowych nogach.

Intensywne barwy i faktury także lubią loft

Jeśli chcesz wyróżnić swoje wnętrze lub szczególnie podkreślić jego część (np. w salonie z aneksem kuchennym wydzielić jadalnię), wówczas warto postawić na mocniejszy akcent kolorystyczny. Jedna ze ścian może przybrać kolor czerni, ciemnego granatu, a nawet ceglanej rudości lub czerwieni – pamiętaj jednak, że każdy akcent zobowiązuje do podkreślenia lub zharmonizowania go poprzez loftowe dodatki i meble.

Dla przykładu, stół dębowy ARRAY wyróżnia się na tle szarej ściany, podczas gdy stół dębowy UNDERCUT OAK harmonizuje mocny akcent „czarnej ściany mebli” w kuchni.

Kolory ścian nie muszą zawsze oznaczać jednolitej barwy i gładkiej powierzchni. Ze stylem loftowym doskonale współgrają wszelkie imitacje betonu i niejednolite faktury, które podkreślają industrialny charakter wnętrza.

Ciekawy i nietypowy przykład ściany o nieoczywistej fakturze stanowią szare, betonowe panele, na których tle elegancko prezentują się stoliki kawowe OSLO oraz metalowy regał.

Stawiając na mocniejsze akcenty w postaci koloru lub struktury ścian, należy pamiętać o zachowaniu harmonii. Jak powiedział Leonardo da Vinci „prostota jest szczytem wysublimowania”, a więc chcąc uzyskać prawdziwie szlachetny efekt, warto kierować się zasadą „mniej znaczy więcej”.

Jedna, mocna ściana w intensywnym kolorze będzie prezentowała się elegancko i podkreśli istotę wnętrza. W stylu loftowym najwięcej charakteru dodajemy poprzez umiejętnie dobrane meble i dodatki.

Możesz zobaczyć, jak prezentuje się nasz stół dębowy OAK na tle ściany w odcieniu jasnej szarości z charakterystycznymi zabrudzeniami. Dla porównania zerknij, jak wygląda regał loftowy na tle gładkiej, ciemnoszarej ściany.

Roślinność i kolory natury w loftowej odsłonie

Dla stylu loftowego, nieocenionym dodatkiem jest wyróżniająca się zieleń kwiatów, zestawiona z betonowymi doniczkami i metalowymi lub złotymi regałami, czy wieszakami.

Roślinny akcent ożywia surowy charakter loftu, jednocześnie zachowując jego elegancję. Zieleń pięknie wyróżnia się na tle szarych, betonowych ścian i w zasadzie może stać się głównym przełamaniem, jeśli zdecydujemy się na monochromatyczność wnętrza. Zestawiając rośliny ze złotymi regałami czy wieszakami, dodamy do naszego pomieszczenia więcej elegancji (może nawet uzyskamy połączenie stylu loftowego i glamour). Niezależnie od tego, w jakim kierunku pójdziemy, roślinność jest bezcennym akcentem, jeśli chcemy poczuć się w naszym loftowym wnętrzu przytulnie. Domowe kwiaty postawione na metalowym regale, będą stanowić doskonałą kompozycję dla miejsca, w którym chcemy czuć ciepło domowego ogniska, a jednocześnie zachować nieco surowy i elegancki styl.

Być może któryś z naszych regałów zainspiruje Cię do stworzenia wyjątkowej, roślinnej aranżacji w stylu loftowym. Możesz wybrać regał wiszący, który delikatnie wyróżni się na tle ściany lub postawić na mocny, funkcjonalny akcent z regałem biurowym, który może także pełnić funkcję ścianki działowej. Ten regał został zaprojektowany w myśl słów Anny Mularczyk-Meyer: „Miejsce na wszystko i wszystko na miejscu” – łączy w sobie loftowy design, ale i funkcjonalność.

Chcąc wprowadzić do wnętrza więcej luksusu, może zaaranżujesz złoty wieszak na wino jako elegancki, wiszący kwietnik.

Top 10 zasad: co robić, a czego unikać dobierając kolory dla loftu

  1. Zachowaj umiar – zdecyduj, czy chcesz bardziej poszaleć z dodatkami, czy wolisz postawić na mocne akcenty, np. czarną lub granatową ścianę. Pamiętaj, że styl loftowy to w dużej mierze minimalizm. Kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”.
  2. Wybierz kolor bazowy spośród charakterystycznych dla loftu: popiel, beż, antracyt, brąz czy łamana szarością biel.
  3. Dodawaj do wnętrza akcesoria i dodatki w kolorach drewna, metalu, złota, miedzi, srebra i czerni.
  4. Trzymaj się jednego tonu kolorów – jeśli zdecydujesz się na ciepłe lub zimne odcienie, dobierz dodatki w tym samym tonie (wyjątek stanowią czarne elementy metalowe, które pasują do każdego kierunku kolorystycznego w stylu loftowym).
  5. Baw się natężeniem kolorów i fakturą - jeśli boisz się intensywnych przełamań kolorystycznych, a chcesz wprowadzić unikalne detale.
  6. Wprowadź do wnętrza kwiaty doniczkowe – ich zieleń doda loftowym pomieszczeniom nieco przytulności.
  7. Postaw na surowość materiałów: zestawiaj ze sobą metal, drewno, cegłę, beton, a także zainspiruj się ich nierówną fakturą i naturalnymi przebarwieniami.
  8. Ciepłe odcienie złota i miedzi zestawiaj z beżami i brązami, a jako mocny akcent postaw na ceglaną czerwień.
  9. Zimne odcienie srebra i szklane dodatki będą lepiej komponować się z odcieniami szarości (np. popiel, antracyt, czy grafit). Jako kolorystyczne przełamanie sprawdzą się wówczas zielenie i błękity.
  10. Unikaj łączenia srebra i złota w jednym pomieszczeniu.

Nadal brakuje Ci pewności w zestawianiu kolorów dla loftu? Odezwij się do nas, a my doradzimy, jak dobrać meble i dodatki, by osiągnąć idealną harmonię w Twoim wnętrzu.